Czy skorzystać z kolektorów słonecznych może każdy? - O fotowoltaice

montaż paneli fotowoltaicznych wrocław

Konwersja fotowoltaiczna

Konwersja fotowoltaiczna jest możliwa dzięki specjalnym ogniwom słonecznym, które przekształcają energię z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zjawisko polegające na konwersji fotowoltaicznej jest wykorzyst

Czy skorzystać z kolektorów słonecznych może każdy? - O fotowoltaice montaż paneli fotowoltaicznych wrocław
ywane w tak zwanej energetyce słonecznej. Sama energetyka słoneczna jest jedną z gałęzi przemysłu, która zajmuje się praktycznym wykorzystaniem energii promieniowania słonecznego, a konwersja fotowoltaiczna jest jednym ze sposób korzystania z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce. Panele fotowoltaiczne umożliwiają przemianę energii słonecznej w energię elektryczną, co jest wykorzystywane w elektrowniach słonecznych. Ponadto montaż paneli fotowoltaicznych może być przeprowadzany na dachach budynków wytwarzając energię elektryczną przeznaczoną do użytku w ramach gospodarstwa domowego. Konwersja fotowoltaiczna, ujmując to w jak najprostszy sposób, służy wytworzeniu prądu elektrycznego korzystając z promieniowania słonecznego. Zjawisko fotowoltaiczne występujące w fotoogniwach umożliwia zachodzenie konwersji fotowoltaicznej.


Testy wytrzymałościowe paneli słonecznych

Panele fotowoltaiczne muszą posiadać solidną konstrukcję ze względu na swoje przeznaczenie. Przy produkcji paneli fotowoltaicznych poddaje się je czterem głównym testom wytrzymałościowym, które gwarantują trwałość modułów. Podstawowym testem wytrzymałościowym, który przeprowadza się na panelach słonecznych, jest tak zwany test cyklów termicznych. Celem tego testu jest badanie łączeń między warstwami podczas poddawania ich nagłym zmianom temperatury. Drugim testem paneli fotowoltaicznych jest test wilgoci i ciepła. Trzeci test wytrzymałościowy paneli słonecznych polega na testowaniu obciążenia dynamicznego. Podczas tego testu bada się wytrzymałość paneli na pęknięcia i mikropęknięcia pod wpływem uciążliwych warunków oraz pod wpływem obciążenia. Ostatni test, któremu są poddawane panele fotowoltaiczne, to tak zwany test PID. Każdy rodzaj testu, którym są poddawane panele fotowoltaiczne, bada wytrzymałość na różne warunki i zjawiska, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne określenie wytrzymałości paneli fotowoltaicznych.


Inwestycja w kolektory słoneczne

Być może jeszcze ktoś zastanawia się nad tym czy zainwestować w kolektory słoneczne. Z pozoru jest to spory jednorazowy wydatek, który szybko się nie zwróci. Trzeba jednak myśleć tak samo jak wszyscy rozsądni właściciele, którzy patrzą nieszablonowo i długoterminowo. Wiedzą oni, że czas i tak upłynie, a rachunki będą z roku na rok coraz wyższe. Energia odnawialna pozwala na oszczędności w perspektywie kilkunastu lat, ponieważ prąd jest coraz droższy z powodu coraz mniejszej ilości węgla na świecie i restrykcji w jego stosowaniu. Nie bez znaczenia jest także to, iż Unia Europejska coraz skrupulatniej rozlicza nas ze zużywania węgla, który negatywnie wpływa na klimat i powoduje smog w okresie zimowym. Na pewno nie da się go wyeliminować szybko i całkowicie, jednakże fotowoltaika rozwiązuje część problemów indywidualnych odbiorców. Użytkowanie prądu ze elektrowni będzie zawsze możliwe, lecz nie musi być aż tak drogie jak się na to zapowiada. Zwłaszcza, iż coraz więcej rzeczy jest zasilane elektrycznie.


Stopień nasłonecznienia a panele fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne, żeby mogły wydajnie działać, potrzebują dostępu do promieni słonecznych. Zjawisko fotowoltaiczne, które jest podstawą działania fotoogniw znajdujących się w panelach, zachodzi przy dostępie do energii słonecznej zamieniając ją w energię elektryczną. Stopień nasłonecznienia danego miejsca ma więc wpływ na działanie paneli fotowoltaicznych. Niejednokrotnie można usłyszeć argument, że montaż paneli fotowoltaicznych nie jest opłacalny w Polsce ze względu na niedostateczny stopień nasłonecznienia. Oczywistym faktem jest stwierdzenie, że na południu Europy stopień nasłonecznienia jest znacznie większy, więc panele fotowoltaiczne są tam bardziej wydajne przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że w Polsce nie ma dostatecznego nasłonecznienia, żeby inwestować w fotowoltaikę. Wraz z najnowocześniejszą technologią możliwe jest wydajne działanie paneli słonecznych nawet przy częściowym zachmurzeniu lub zacienieniu. Wiele osób w Polsce decyduje się więc na montaż paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów.



© 2019 http://o-fotowoltaice.informator.tarnobrzeg.pl/